تهران، فلکه سوم تهرانپارس، خیابان 196 غربی، نبش خیابان طاهری، ساختمان پزشکان تهرانپارس، واحد 34
021-77863526

داروی آواستین چیست

آواستین چیست؟

داروی آواستین Avastin ) ) که اسم ژنریک آن Bevacizumabمی‌باشد یک هیومن آنتی‌ بادی و منوکلونال است که به‌ صورت ویال‌های ‪ 400mg، 16mg، 100mg،  4mgو به صورت مایع بدون رنگ و استریل و بدون ‪ Presernative می‌باشد .

این دارو که در شرایط بسیار حساس و در 28  درجه سانتیگراد ( در یخچال ) و دور از نور نگهداری می‌شود ، بعد از رقیق شدن حداکثر تا‪ . ساعت در همان درجه حرارت پایدار می‌ماند 24 

این دارو پس از رقیق شدن توسط دکتر داروساز، توسط جراح چشم پزشک در اتاق عمل و در شرایط خاصی  در چشم بیمار تزریق می شود.

تا چندی پیش برای درمان بیماریهای چشم فقط قطره و قرص وجود داشت ، که اشکال این قبیل داروها مانند داروهای خوراکی یا تزریقی این بود که به دلیل ساختمان خاص چشم ( که نفوذ داروهای خوراکی یا تزریقی به آن به سختی صورت می گیرد  ) زیاد کار آیی نداشتند .

اما امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی ما می دانیم که بسیاری از داروها را می توانیم با رعایت اصول تزریق دارو به داخل چشم تزریق کنیم و فواید این روش درمانی عبارت است از : حصول اطمینان در رساندن دارو به بافت و عضو مورد نظر ، کاهش و یا حذف عوارض جانبی دارو و کم کردن تعداد دفعات تجویز دارو .

یکی از دارو هایی که به شکل تزریق داخل چشمی در چند سال اخیر استفاده میشود Bevacizumab بنام تجاری ( آواستین ) است که در درمان بسیاری از بیماریهای چشم مانند رتینو پاتی دیابتی ، انسداد وریدهای شبکیه ، ایجاد عروق خونی نابجا در مشیمیه و بسیاری دیگر از بیماریهای شبکیه کاربرد دارد .

بیماران عزیز باید بدانند که به دلیل اینکه بسیاری از بیماریهای فوق الذکر مزمن ( طولانی مدت ) هستند ، لذا دوره درمان آنها نیز باید طولانی مدت گردد و در این مدت باید بطور متناوب هر چند وقت یکبار تزریق داخل چشم تکرار شود ، همچنین نباید از این بابت نگرانی داشته باشند .